حمایت رییس مجلس از الحاق ساوه و محلات به قم /وزارت کشور آمادگی الحاق چند شهر به قم را دارد
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان این که نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی خواهان خارج شدن قم از وضعیت تک شهرستانی هستند، گفت: رییس مجلس شورای اسلامی هم از الحاق ساوه و محلات به قم حمایت می کند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا آشتیانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، با بیان این که طرح  الحاق چند شهر به قم از سال های گذشته مطرح بوده است، اظهار داشت:  در خصوص الحاق شهرهای دلیجان ، محلات، آشتیان و ساوه  در طی سال های اخیر گفت و گوهایی شده و حتی طومارهایی هم مردم این شهرستان ها  نوشتند و برای وزارت کشور فرستادند.

وی ادامه داد: خود مردم این شهرستان ها  کار را دنبال کردند اما موانعی که  ایجاد شده، الحاق این شهرستان ها به قم  را به تاخیر انداخته است.

آشتیانی با بیان این که اخیرا هم نمایندگان دلیجان و محلات و برخی از شهرهای دیگر پیگیر این الحاق بودند، ابراز داشت: تنها مانع این الحاق دستور دولت یازدهم است که با توجه به شرایط مالی کشور اجازه تقسیمات کشوری را نمی دهد.

وی ادامه داد: در واقع تقسیمات کشوری برای دولت  بار مالی دارد و مسئولان وزارت کشور آمادگی الحاق را دارند و تنها دلیل عدم الحاق را دستور دولت می دادند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی به نتیجه رسیدن الحاق این شهرستان ها به قم در طی دو سه ماه آینده را بعید دانست و تصریح کرد: در مجمع نمایندگان قم که دو هفته پیش  تشکیل شد، اعضا  تاکید داشتند که دولت این حکم را لغو کند که امیدواریم در آینده نزدیک این کار صورت گیرد.

وی با اشاره به حمایت علی لاریجانی از این الحاق ها ، ادامه داد: به هر حال ما خواهان این الحاق هستیم و بارها تقاضای خودمان را انعکاس داده ایم و برای استان قم که تک شهرستانی است این مهم بسیار نیاز است تا از وضعیت فعلی خارج شود .

آشتیانی با بیان این که در طی سال های اخیرتلاش های بسیاری در این زمینه صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: در دولت احمدی نژاد هم درخواست ها و پیگیری های صورت گرفت و  معاون اول رییس جمهور هم در این جهت دستور داد اما همان زمان هم موانعی بر سر این الحاق ایجاد شد .